İyunun 17-də Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutu və Türkiyə Respublikasının İğdır Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə onlayn formatda elmi seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İqtisadiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, dosent Famil Rüstəmov Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrdən bəhs edib. O, qardaş ölkələrin elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığının genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, birgə elmi layihələrin həyata keçirilməsinin hər iki tərəf üçün mühüm faydalar verəcəyini qeyd edib.
Seminarda çıxış edən İğdır Universitetinin professoru Haktan Sevinc isə Azərbaycan və Türkiyə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Professor iki qardaş ölkənin ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin yeni elmi nailiyyətlərin əldə olunmasına və təcrübə mübadiləsinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Seminarın əsas məruzəçiləri İqtisadiyyat İnstitutunun “Xarici iqtisadi fəaliyyətin tənzimlənməsi” şöbəsinin müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Fuad Qənbərov və İğdır Universitetinin İqtisad kafedrasının müdir müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gürkan Bozmadır olublar.
Professor Fuad Qənbərov “Türk dövlətlərinin iqtisadi potensialı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin iqtisadi imkanları barədə ətraflı məlumat verib. Məruzədə türk dövlətlərinin zəngin enerji və təbii ehtiyatları, demoqrafik proseslər, daxili bazarların inkişaf perspektivləri, beynəlxalq nəqliyyat və logistika dəhlizləri, qarşılıqlı investisiya imkanları, iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətləri və 2030-cu ilədək müəyyən edilmiş strateji hədəflər geniş şəkildə təhlil olunub. Alim həmçinin türk dövlətləri arasında iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinin regional və qlobal iqtisadi proseslərdə bu ölkələrin rolunun artmasına xidmət edəcəyini vurğulayıb.
Dosent Gürkan Bozmadır isə “Azərbaycan və Türkiyə Respublikaları arasında xarici ticarət əlaqələri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin dinamikası, mövcud əməkdaşlıq imkanları və gələcək inkişaf perspektivləri barədə məlumat verib. Məruzədə qarşılıqlı investisiyaların artırılması, ixrac potensialının genişləndirilməsi, nəqliyyat-kommunikasiya layihələrinin əhəmiyyəti və regional iqtisadi inteqrasiyanın ticarət əlaqələrinə təsiri məsələləri xüsusi diqqət mərkəzində olub.
Seminar iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Məruzələrdən sonra geniş müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb, Azərbaycan və Türkiyə arasında iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və ortaq layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə vurğulanıb ki, Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətləri elm, təhsil və iqtisadiyyat sahələrində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır və bu istiqamətdə keçirilən birgə tədbirlər qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verir.

17 июня состоялся совместный научный семинар в онлайн-формате, организованный Институтом Экономики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Игдырским Университетом Турецкой Республики.
Исполнительный директор Института Экономики, доцент Фамиль Рустамов обратился к участникам с приветственной речью. Он отметил высокий уровень политических, экономических и культурных связей, сложившихся между Азербайджаном и Турцией, подчеркнув важность дальнейшего расширения сотрудничества двух братских стран в сфере науки и образования. По его словам, реализация совместных научных проектов будет способствовать получению значимых результатов и принесёт пользу обеим сторонам.
Выступивший на семинаре профессор Игдырского Университета Хактан Севинч подчеркнул необходимость укрепления взаимодействия между Азербайджаном и Турцией в области науки и образования. Он отметил, что расширение связей между высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими учреждениями двух братских стран будет способствовать достижению новых научных результатов и развитию обмена опытом.
Основными докладчиками семинара выступили заведующий отделом «Регулирование внешнеэкономической деятельности» Института Экономики, доктор экономических наук, профессор Фуад Ганбаров и заместитель заведующего кафедрой экономики Игдырского Университета, доктор философии по экономике, доцент Гюркан Бозмадир.
Профессор Фуад Ганбаров выступил с докладом на тему «Экономический потенциал тюркских государств», в котором представил подробный анализ экономических возможностей стран — членов Организации тюркских государств. В докладе были рассмотрены богатые энергетические и природные ресурсы тюркских стран, демографические процессы, перспективы развития внутренних рынков, международные транспортно-логистические коридоры, возможности взаимного инвестирования, направления углубления экономической интеграции, а также стратегические цели, определённые до 2030 года. Учёный также подчеркнул, что укрепление экономического сотрудничества между тюркскими государствами будет способствовать повышению их роли в региональных и глобальных экономических процессах.
Доцент Гюркан Бозмадир представил доклад на тему «Внешнеторговые связи между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой». В выступлении были освещены динамика товарооборота между двумя странами, существующие возможности сотрудничества и перспективы дальнейшего развития. Особое внимание было уделено вопросам увеличения взаимных инвестиций, расширения экспортного потенциала, значению транспортно-коммуникационных проектов и влиянию региональной экономической интеграции на развитие торговых отношений.
Семинар вызвал большой интерес среди участников. После выступлений состоялось широкое обсуждение, в ходе которого были даны ответы на вопросы участников, а также проведён обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития экономических связей между Азербайджаном и Турцией, расширения научного сотрудничества и реализации совместных проектов.
В рамках мероприятия было отмечено, что существующие стратегические партнёрские отношения между Азербайджаном и Турцией создают широкие возможности для дальнейшего углубления взаимодействия в сферах науки, образования и экономики. Проведение подобных совместных мероприятий вносит важный вклад в развитие и укрепление двусторонних связей.