Aprelin 8-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda Çinli alimlərin iştirakı ilə elmi sessiya keçirilib. ETN İqtisadiyyat İnstitutunun Fəxri doktoru, Çin Sosial Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun sabiq direktoru, prof. Pey Çanqhonq “Çinin mövcud makroiqtisadi vəziyyəti”, həmin institutun professoru Ya Yun “Çinin sosial müdafiə sistemi” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, i.e.d., professor Nazim Müzəffərli qonaqları təqdim edib.
Professor Pey Çanqhonq Çin iqtisadiyyatının makroiqtisadi göstəricilərindən, müasir vəziyyətindən və inkişaf meyillərindən danışıb. Avropa ölkələri, Hindistan və ABŞ-la müqayisələr aparan məruzəçi bildirib ki, 2023-cü ildə bu ölkədə iqtisadi artım 5,2% olub. Çin iqtisadiyyatı pandemiyanın ən az təsir etdiyi ölkədir. Ölkənin dünya iqtisadiyyatındakı payı 10 ildə 12,3%-dən 18%-ə yüksəlib. 3 trilyon dollar valyuta ehtiyatları var. 2024-cü ildə ölkədə 5,2% iqtisadi artım gözlənilir. Hər il Çin iqtisadiyyatı orta hesabla 4,7% artır. Əhalisinin çoxluğu və artımı şəraitində iqtisadiyyatı inkişaf etdirmək üçün daimi texnoloji yenilənmələrə ehtiyac var. Bunu nəzərə alan hökumət özəl sektorun inkişafını dəstəkləyir. Dövlət sektoru da aparıcı rola malikdir.
Professor Ya Yun Çinin müasir sosial müdafiə sistemi barədə geniş məlumat verib. Dövlətin sosial siyasəti, pensiya təminatı, əhalinin artımı, sosial sığorta sistemi, işsizlik, qeyri-bərabərlik, sosial rifahın yüksəldilməsi problemləri, qiymətlərin tənzimlənməsi və onun sosial vəziyyətə təsiri kimi məsələlərdən danışıb. Çin dövlətinin özünəməxsus sosial siyasətinin başlıca xüsusiyyətlərini, özəlliklərini qeyd edib.

8 апреля в Институте экономики Министерства науки и образования состоялась научная сессия с участием китайских ученых. Почетный доктор Института экономики МНО, бывший директор Института экономики Китайской академии общественных наук, профессор Пей Чанхун выступил с докладом на тему «Текущая макроэкономическая ситуация Китая». Затем профессор того же института Я Юн выступил с докладом на тему «Система социальной защиты Китая».
Открывший мероприятие вступительной речью, генеральный директор Института экономики Министерства науки и образования, профессор Назим Музаффарли представил гостей.
Профессор Пей Чанхун рассказал о макроэкономических показателях, текущей ситуации и тенденциях развития китайской экономики. Сравнивая страны Европы, Индию и США, спикер сообщил, что в 2023 году экономический рост в этой стране составил 5,2%. Китай является страной, экономика которой наименее пострадала от пандемии. За 10 лет доля страны в мировой экономике выросла с 12,3% до 18%. Валютные резервы страны составляют 3 триллиона долларов. В 2024 году в стране ожидается экономический рост на уровне 5,2%. Ежегодно экономика Китая растет в среднем на 4,7%. В условиях большого количества и быстрого роста населения для развития экономики необходимы постоянные технологические обновления. Учитывая это, правительство поддерживает развитие частного сектора. Государственный сектор также играет ведущую роль.
Профессор Я Юн предоставил обширную информацию о современной системе социальной защиты Китая. Он рассказал о таких вопросах, как социальная политика государства, пенсионное обеспечение, рост населения, система социального страхования, безработица, неравенство, проблемы повышения социального благосостояния, регулирование цен и его влияние на социальное состояние. Он отметил основные черты и особенности специфичной социальной политики китайского государства.