Oktyabrın 29-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən toplantıda bir sıra məsələlər müzakirə edilmişdir.
Elmi Şurada professor Nazim Müzəffərli Elm və Təhsil Nazirliyinin hazırladığı İqtisadiyyat İnstitutunun 2024-cü il üzrə elmi fəaliyyətinin nəticələri haqqında geniş məlumat verdi, əsas statistik rəqəmləri səsləndirdi. Bunlarla yanaşı, İqtisadiyyat İnstitutunun keçən il dövlət qurumları ilə birgə həyata keçirdiyi tədbirləri, dövlət sifarişləri əsasında yerinə yetirilmiş layihələri, İnstitutun bir qrup əməkdaşının fəal iştirakı ilə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və ərazilərini işğal etməsi nəticəsində ölkəmizə vurulmuş zərər və itkilərin qiymətləndirilməsini xüsusi olaraq qeyd etdi.
Elmi Şurada “Qərbi Azərbaycan iqtisadiyyatı” müvəqqəti yaradıcılıq qrupunun rəhbəri Tanrıverdi Paşa “Ermənistanın kənd rayonlarında yaşayan azərbaycanlıların kənd təsərrüfatının inkişafında rolu” mövzusunda çıxış edərək vaxtı ilə tarixi torpaqlarımız olan bu ölkədə yaşamış soydaşlarımızın Ermənistanın iqtisadiyyatındakı rolundan, onların öz ata-baba yurdlarından zorla deportasiya edilmələrindən danışıb. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdirləri, professorlar Rəsmiyyə Abdullayeva və Fuad Qənbərov oktyabrın 23-24-də Türkiyənin İzmir şəhərində, EGE Universitetində keçirilmiş II Beynəlxalq Asiya İntibahı Simpoziumu barədə məlumat veriblər. Bildiriblər ki, tədbir Avropa İttifaqının Türk Dünyası Araşdırmaları İnstitutunun koordinasiyası, Türkiyənin EGE Universiteti, Qazaxıstanın Əl-Farabi adına Qazax Milli Universiteti və Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin (ETN) İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılğı ilə baş tutub. İqtisadiyyat İnstitutunun bir qrup əməkdaşı simpoziumun işində fəal iştirak ediblər.
Təhsil şöbəsinin müdiri, i.f.d. Ellada Xankişiyeva ixtisaslar üzrə imtahan sualları və proqramlarının təkmilləşdirilməsi üzrə komissiyalar haqqında məlumat verib.
Elmi katib, i.e.d. Leyli Allahverdiyevanın təqdimatı əsasında Elmi Şuranın qəraı ilə aparıcı elmi işçi, i.e.d. Yunus Sadiqovun "Aqroemal siyasəti: dövlət tənzimlənməsi və inkişaf strategiyası” monoqrafiyasının və "Aqrar emal sənayesinin iqtisadiyyatı” dərs vəsaitinin, habelə dosent Şahin Sadıqovun “Tikinti materialları istehsalının rəqabətqabiliyyətli inkişaf potensialı” və i.f.d. İntizar Qurbanovanın “Azərbaycanda əmək bazarı və kadr hazırlığının sosial-iqtisadi aspektləri” monoqrafiyaları çapa tövsiyə olunub (economics.org.az).

29 октября состоялось очередное заседание Ученого совета Института Экономики Министерства науки и образования. На заседании под председательством генерального директора, профессора Назима Музаффарли был обсужден ряд вопросов.
На Ученом совете профессор Назим Музаффарли представил подготовленную Министерством науки и образования обширную информацию о результатах научной деятельности Института Экономики за 2024 год и озвучил основные статистические показатели. Он также особо отметил мероприятия, проведенные Институтом Экономики совместно с государственными структурами в прошлом году, проекты, реализованные на основе государственного заказа, а также подготовленную при активном участии группы сотрудников Института оценку ущерба и потерь, нанесенных нашей стране в результате военной агрессии Армении против Азербайджана и оккупации его территорий.
На Учёном совете выступил руководитель временной творческой группы «Экономика Западного Азербайджана» Танрыверди Паша с докладом на тему «Роль азербайджанцев, проживающих в сельской местности Армении, в развитии сельского хозяйства» и рассказал о роли наших соотечественников, некогда проживавших на этой исторической земле, в экономике Армении, а также об их насильственной депортации с исконных земель. Вокруг этой темы состоялись дискуссии.
Заведующие отделами Института Экономики, профессора Расмия Абдуллаева и Фуад Ганбаров представили информацию о II Международном симпозиуме «Азиатское возрождение», который состоялся 23-24 октября в Измире (Турция) в Эгейском Университете. Они отметили, что мероприятие координировалось Институтом Европейского Союза по исследованию тюркского мира, совместно организованным Эгейским Университетом (Турция), Казахским национальным университетом имени аль-Фараби (Казахстан) и Институтом Экономики Министерства науки и образования Азербайджана. Группа сотрудников Института Экономики приняла активное участие в работе симпозиума.
Заведующая учебным отделом, д.ф.э. Эллада Ханкишиева представила информацию о комиссиях по совершенствованию экзаменационных вопросов и программ по специальностям.
На основании доклада ученого секретаря, доктора экономических наук Лейли Аллахвердиевой, решением Ученого совета были рекомендованы к публикации монография «Политика в агроперерабатывающей промышленности: государственное регулирование и стратегия развития» и учебник «Экономика агроперерабатывающей промышленности» ведущего научного сотрудника, доктора экономических наук Юнуса Садыгова, а также монографии «Потенциал развития конкурентоспособности производства строительных материалов» доцента Шахина Садыгова и «Социально-экономические аспекты рынка труда и подготовки кадров в Азербайджане» д.ф.э. Интизар Гурбановой (economics.org.az).