Fevralın 2-də ETN İqtisadiyyat İnstitutunda Gənclər Günü münasibəti ilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İqtisadiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, dosent Famil Rüstəmov Gənclər Gününün yaranma tarixindən, gənclərin aparıcı qüvvə kimi ölkəmizin ictimai həyatındakı rolundan, gənclərə göstərilən dövlət qayğısından, bütövlükdə dövlətin gənclər siyasətindən, habelə İqtisadiyyat İnstitutunda gənc tədqiqatçılara yaradılan şəraitdən danışıb. Bildirib ki, birinci Azərbaycan Gəncləri Forumu Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və iştirakı ilə 1996-cı il fevralın 2-də keçirilib. Bununla da Azərbaycan Gəncləri Forumlarının keçirilməsi ənənəsi formalaşıb. Hazırda bu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir. Dövlətimizin başçısının həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət gənclər üçün aydın “yol xəritəsi”nə çevrilib, Azərbaycanda gənclər üçün bütün sahələrdə geniş imkanlar yaradılıb.
İnstitutun Elmi katibi, i.e.d. Leyli Allahverdiyeva, Həmkarlar Təşkilatının sədri, dos. Pərviz Həsənov, Təhsil şöbəsinin müdiri, i.f.d. Ellada Xankişiyeva, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, dos. Mahir Zeynalov, Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatı İqtisadiyyat İnstitutu ərazi partiya təşkilatının sədri Şövqi Xəlilov çıxış edərək Gənclər Günü münasibəti ilə gəncləri təbrik ediblər, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Sonra 2 fevral - Gənclər Günü münasibəti ilə bir qrup fəal gənc tədqiqatçıya - səmərəli elmi fəaliyyətinə və dissertasiya tədqiqatını uğurla yekunlaşdırmasına görə Aygün Təhməzli, Nüsrət İbrahimov, Aytən Əbdürrəhmanova, habelə fəallığına görə Murad Fərəcov, Aytac Kərimova ETN İqtisadiyyat İnstitutunun fəxri diplomları təqdim olunub.
Tədbirdə İnstitutun “Xidmət sferasının iqtisadiyyatı” şöbəsinin elmi işçisi, Şuranın üzvü Dilman Əsədov “İnsan kapitalının inkişafı kontekstində idman xidmətlərinin tənzimlənməsi” mövzusunda yerinə yetirdiyi tədqiqat üzrə təqdimatla çıxış edib. İnsan kapitalının inkişafında, səhiyyə və sağlamlıq göstəricilərinin yaxşılaşmasında idmanın rolu və əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən gənc tədqiqatçı ölkədə idman infrastrukturunun vəziyyəti, idmanla məşğul olanların sayı, regionlarda idmanın inkişafı, dövlət büdcəsində idman xərcləri barədə danışıb, təhlil və qiymətləndirmələrin nəticələrini diqqətə çatdırıb. Habelə beynəlxalq təcrübədən çıxış edərək ölkəvi müqayisələr aparıb, təklif və tövsiyələrini səsləndirib.
Sonra təqdimat mövzusu ilə bağlı suallar cavablandırılıb, maraqlı müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyələr qeyd olunub.

В связи с Днём молодёжи 2 февраля в Институте Экономики Министерства науки и образования было проведено мероприятие.
Открывая мероприятие вступительным словом, исполнительный директор Института Экономики, доцент Фамиль Рустамов рассказал об истории возникновения Дня молодёжи, роли молодёжи как ведущей силы в общественной жизни нашей страны, государственной заботе о молодёжи, в целом о государственной молодёжной политике, а также о созданных в Институте Экономики условиях для молодых исследователей. Он отметил, что Первый форум молодёжи Азербайджана был проведён 2 февраля 1996 года по инициативе и при участии Общенационального лидера Гейдара Алиева. Тем самым сформировалась традиция проведения форумов молодёжи Азербайджана. В настоящее время эта политика успешно продолжается и развивается Президентом Ильхамом Алиевым. Целенаправленная политика, проводимая главой государства, превратилась для молодёжи в ясную «дорожную карту», в Азербайджане созданы широкие возможности для молодёжи во всех сферах.
Учёный секретарь Института, д.э.н. Лейли Аллахвердиева, председатель профсоюзной организации, доц. Парвиз Гасанов, заведующая учебным отделом, д.ф.э. Эллада Ханкишиева, заведующий отделом по связям с общественностью, доц. Махир Зейналов, председатель территориальной партийной организации Института экономики Ясамальской районной организации партии «Ени Азербайджан» Шовги Халилов выступили с поздравлениями молодёжи по случаю Дня молодёжи и пожелали им успехов в научной деятельности.
Затем по случаю 2 февраля — Дня молодёжи — группе активных молодых исследователей - Айгюнь Тахмезли, Нусрету Ибрагимову, Айтан Абдуррахмановой были вручены почётные дипломы Института Экономики МНО за плодотворную научную деятельность и успешное завершение диссертационного исследования, а также Мураду Фараджову, Айтадж Керимовой — за активность.
На мероприятии научный сотрудник отдела «Экономика сферы услуг» Института, член Совета Дильман Асадов выступил с презентацией на тему «Регулирование спортивных услуг в контексте развития человеческого капитала». Молодой исследователь особо отметил роль и значение спорта в развитии человеческого капитала, улучшении показателей здравоохранения и здоровья, рассказал о состоянии спортивной инфраструктуры в стране, числе занимающихся спортом, развитии спорта в регионах, расходах на спорт в государственном бюджете, довёл до внимания результаты анализа и оценок. Также, исходя из международного опыта, он провёл межстрановые сравнения и озвучил свои предложения и рекомендации.
Затем были даны ответы на вопросы по теме презентации, проведены интересные обсуждения, отмечены предложения и рекомендации.