Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının “Azərbaycanın post-konflikt ərazilərində yeni iqtisadiyyat quruculuğu: elmi əsaslar, çağırışlar və tətbiqi həllər” adlı kollektiv monoqrafiya nəşr edilib.
Kitabın müəllifləri iqtisad elmləri namizədi, dosent Azər Səfərov, i.f.d., dos. Əbülfət Kərimov, i.f.d. Səbinə Əsədova, kiçik elmi işçilər Ənvər İsmayıllı, Cavanşir Burhanzadə, Nigar Namiq, Elmir Mehdiyevdir.
İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı əsasında çap edilən kitabın elmi redaktoru i.f.d., dosent Famil Rüstəmov, rəyçiləri i.e.d. Leyli Allahverdiyeva və i.e.d., professor Ədalət Əliyevdir.
Redaksiya heyətinə Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri, dos. Azər Səfərov, elmi əməkdaşlar - i.f.d. Səbinə Əsədova, Cavanşir Burhanzadə və Nigar Namiq daxildir.
İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim Müzəffərli kitaba ön söz yazıb.
Kollektiv monoqrafiya ETN Iqtisadiyyat İnstitutu "Post-konflikt ərazilərin bərpası Elmi Mərkəzi"nin 2023-2025-ci illər ərzində həyata keçirdiyi tədqiqatların nəticələri əsasında hazırlanmışdır. Monoqrafiyada əsas diqqət Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və quruculuq strategiyasının izahına yönəldilmiş, bu strategiyanın uğurla həyata keçirilməsi üçün zəruri proqram sənədlərinin elmi əsaslarla hazırlanması və uyğun iqtisadi idarəçilik mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri araşdırılmışdır. Monoqrafiyada bərpa və quruculuq proqramlarının struktur əsası kimi təqdim olunan sahə-ərazi sxemi konsepsiyası çərçivəsində beş regional klasterin formalaşdırılması və ərazidəki iki inkişaf zonasının ixtisaslaşdırılması təklif edilir. Eyni zamanda, dövlət investisiyalarından istifadənin təkmilləşdirilməsi, dövlət-özəl tərəfdaşlığı mexanizmlərinin gücləndirilməsi, özəl və xarici innovativ investisiyaların cəlb edilməsi yolları öyrənilmiş və bu sahələrdə səmərəli istifadə mexanizmləri əsaslandırılmışdır. Monoqrafiyanın ana xətti post-konflikt ərazilərdəki yeni iqtisadiyyat quruculuğunun ölkə iqtisadiyyatında texniki-texnoloji inkişafın təmin olunmasının əsas həlqəsi kimi təqdim olunmasından ibarətdir (economics.org.az).

Вышла в свет коллективная монография сотрудников Научного центра восстановления постконфликтных территорий Института Экономики Министерства науки и образования под названием «Построение новой экономики на постконфликтных территориях Азербайджана: научные основы, вызовы и прикладные решения».
Авторами книги являются кандидат экономических наук, доцент Азер Сафаров, д.ф.э., доцент Абульфат Керимов, д.ф.э. Сабина Асадова, младшие научные сотрудники Энвер Исмайыллы, Джаваншир Бурханзаде, Нигяр Намиг и Эльмир Мехдиев.
Книга издана на основании решения Учёного совета Института Экономики. Научным редактором является доктор философии по экономике, доцент Фамиль Рустамов, рецензентами — доктор экономических наук Лейли Аллахвердиева и доктор экономических наук, профессор Адалят Алиев.
В состав редакционной коллегии вошли руководитель Научного центра восстановления постконфликтных территорий, доцент Азер Сафаров, а также научные сотрудники — доктор философии по экономике Сабина Асадова, Джаваншир Бурханзаде и Нигяр Намиг.
Предисловие к книге написал генеральный директор Института Экономики, профессор Назим Музаффарли.
Коллективная монография подготовлена на основе результатов исследований, проведённых Научным центром восстановления постконфликтных территорий Института Экономики МНО в 2023–2025 годах. В монографии основное внимание уделено разъяснению стратегии восстановления и строительства на освобождённых от оккупации территориях, реализуемой Президентом Ильхамом Алиевым, а также исследованию направлений научно обоснованной разработки необходимых программных документов и совершенствования соответствующих механизмов экономического управления для успешной реализации данной стратегии.
В рамках концепции отраслево-территориальной схемы, представленной как структурная основа программ восстановления и строительства, предлагается формирование пяти региональных кластеров и специализация двух зон развития на указанных территориях. В то же время изучены пути совершенствования использования государственных инвестиций, усиления механизмов государственно-частного партнёрства, привлечения частных и иностранных инновационных инвестиций, а также обоснованы механизмы их эффективного применения.
Основная идея монографии заключается в представлении формирования новой экономики на постконфликтных территориях как ключевого звена обеспечения технико-технологического развития экономики страны(economics.org.az).
Опубликована монография «Построение новой экономики в постконфликтных территориях Азербайджана: научные основы, вызовы и прикладные решения»